Kalendarze do druku offsetowego

Jakość drukowanych kalendarzy

Oferowane w sieci kalendarze opierają się na kilku technologiach druku. W zależności od dobranego rodzaju kalendarza oraz wyboru jakości druku, gramatury podkładu i metody składu gotowego produktu uzyskamy różne efekty końcowego produktu jakim może być na przykład kalendarz.

Rodzaje druku

Pośród technologii druku możemy wyróżnić kilka metod, szczególnie tych najpopularniejszych, których efekty końcowe będą zgoła odmienne. Najczęstszym drukiem jaki spotykamy są sitodruki, offset. Każdy z tych elementów posiada nie tyllko inną historię rozwoju, ale też daje odmienne efekty końcowe.

  1. Druk offsetowy – jedna z najczęściej stosowanych obecnie technik druku opiera się na technikach offsetu na gorąco, lub na zimno. W metodzie offsetowej druk przenoszony jest przez zestaw bębnów nanoszących farbę drukarską na naciągniety wcześniej nośnik. Drukarki offsetowe korzystają z bębnów oraz taśmowej metody przeciągania papierowego nośnika. Bardzo często offset stosowany jest do drukowania gazet. Z uwagi na taśmową metodę przeciągania papieru stosuje się nośnik papierowy o małej gramaturze. Cienki papier w kalendarzach stosowany jest do drukowania kalendarium poszczególnego kalendarza – biurkowego, jednodzielnego, czy wielodzielnego. Często widujemy go jako zrywane kartki kalendarza. Ten element nie jest wykorzystywany do tradycyjnych metod reklamowych – kolorystyka nanoszonych w ten sposób grafik może pozostawiać wiele do życzenia w porównaniu do sitodruku.
  2. Sitodruk – oparty jest na matrycy przez którą przepuszczana jest farba. Odpowiednie nałożenie farby poprzez kolejne matryce – przeznaczone do nałożenia kolejnych barw podstawowych na papier – daje w końcowym efekcie bardzo ładne obrazy wysokiej jakości. Sitodruk nie odbywa się w sposób taśmowy – papier nie jest jednym ciągiem przesuwany pod bębnem czy matrycą. Nadruk offsetowy odbywa się na pojedynczych arkuszach papieru. Można stosować nośnik o większej gramaturze, również papier błyszczący dający bardzo pozytywne efekty wizualne, szczególnie cenione przez klientów drukarni.

Kalendarze składane z obu technik druku

Ponieważ obie formy drukowania posiadają swoje plusy oraz minusy często stosuje się różne, mieszane formy druku w celu uzyskania finalnego kalendarza. Do wykonania kalendarium kalendarza wykorzystuje się powszechnie tańsze drukowanie metodą offset. Natomiast podkład na który często widnieją zdjęcia, elementy graficzne, kolory drukowany jest metodami dającymi lepsze efekty – w tym metodą offsetową.

 

Zobacz też: Zegary biurowe jako element niezbędnego wyposażenia