Sposoby na odświerzenie mebli

naklejka na meble do pokoju dziecka

Po długich latach użytkowania mebli mogą wyglądać nieciekawie. Jeżeli jesteśmy przywiązani do swoich mebli, to nowe nie wchodzą w grę. Dobrym pomysłem jest odnowienie starych mebli różnymi metodami by odzyskały nowe życie i służyły nam przez kolejne długie lata. Odnawianie starych mebli jest na czasie, wykorzystywanie różnego rodzaju farby, naklejki na meble itp.. Poniżej znajdą Państwo kilka ciekawych pomysłów na renowację mebli drewnianych.

Jak odnowić drewniane meble?

Meble drewniane dają nam dużo więcej możliwości, można je szlifować, zmieniać kolory, lakierować,woskować i malować, ponieważ drewno świetnie przyjmuje farbę

Lakiery

Używa się ich do wielu wyrobów drewnianych, takich jak podłogi, meble, okna czy drzwi wewnętrzne. Tworzą bezbarwną twardą powłokę chroniącą drewno. Pozwalają uzyskać powierzchnie z połyskiem, matową, półmatową lub przypominającą drewno niczym niezabezpieczone. Zazwyczaj nanosi się dwie lub trzy warstwy lakieru, z czego pierwsza to lakier podkładowy, zapewniający lepszą przyczepność do podłoża i zabezpieczający drewno przed zmianą barwy.

Lakierobejce

Decydując się na lakierobejce podczas odnowy mebli nadamy im ciekawy kolor, zapobiegniemy występowaniu sinizny drewna i uodpornimy je na szkodliwe warunki atmosferyczne. Lakierobejce uwydatniają rysunek słojów na drewnie. Można kupić akrylowe, alkidowe, poliuretanowe i alkidowo-uretanowe.

stare meble

Olejki i woski

Przy odnowie mebli ważny jest etap końcowy, czyli wykończenie drewna. Oleje i woski posiadają mniej szkodliwych substancji niż lakiery, bejce i farby. Woskowanie i olejowanie powierzchni wymaga regularnej konserwacji. Chronią drewno przed wnikaniem wody i pozwalają mu oddychać.

Naklejki na meble

Powszechnie znanym i często wybieranym sposobem na odnowę mebli są naklejki na meble.
Dostępnych jest wiele ciekawych rodzajów tego typu naklejek w różnych wymiarach i wzorach.
W ten sposób nie trzeba decydować się na malowanie można wybrać znacznie prostszą metodę odnowy mebli.

Zmiana funkcji mebla

Ciekawym pomysłem jest także zmiana starego mebla na nowy jednocześnie zmieniając jego funkcjonalność. W tej kwestii wybór należy do posiadacza oraz jego kreatywności.