Meble biurowe w pokoju ucznia

biurko dziecka

Rok szkolny dobiegł już właściwie do końca. Od niemal tygodnia dzieciaki cieszą się z pełnej wolności i zwolnienia z obowiązków szkolnych. Te młodsze często nie zdają sobie jeszcze sprawy z owego obowiązku, chwilowa przerwa od nauki nie robi na nich wielkiego wrażenia. Pewnie za 2 miesiące będą opowiadać kolegom o miejscach na jakie wyjechali. Dla rodziców dzieci, które kończą przedszkole i od kolejnego roku rozpoczną przygodę z prawdziwą szkołą okres wakacji będzie wielkim przygotowaniem możliwie najlepszych warunków dla swojego dziecka na start w zupełnie nowych warunkach.

Rozpoczynają naukę w szkole podstawowej dzieci stają się powoli pracownikami

biurko dziecka

Dziecięce biurka

Trudno rodzicom dzieci pogodzić się z obowiązkiem szkolnym ich dzieci. O ile przedszkole było jeszcze zabawą, to szkoła podstawowa staje się już pierwszym poważnym etapem życia dziecka. Wiąże się ona z nauką, odrabianiem zadań domowych, oraz szeregiem innych obowiązków szkolnych. Aby dziecko mogło łatwo im sprostać rodzice zrobią wszystko. Odpowiednie przygotowanie pokoju dziecka rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej należy zacząć od wyboru odpowiednich mebli biurowych, oraz akcesoriów.

Meble biurowe dla dziecka?

Tak, to nie pomyłka. Trudno się pogodzić z myślą, że dziecko poniekąd zacznie pracować w szkole, oraz poza nią nad swoją wiedzą, oczytaniem i przyszłością. Tak jak w szkołach zasiada w ławkach czy innego rodzaju meblach szkolnych, tak w domu na dziecko powinien czekać odpowiednio przygotowane biurko i krzesło.

Sześciolatki to właściwie dzieci, wzrost dziecka w tym wieku nijak ma się do typowych mebli biurowych. Jednak dziecko powinno odrabiać swoje zadania domowe w możliwe najlepszych dla niego warunkach. Wiąże się to z rozwojem nie tylko intelektualnym, pewnego rodzaju ułożenia się, pewnego rodzaju samodyscypliny, ale również rozwoju fizycznego. Dziecko w wieku szkoły podstawowej wciąż znajduje się w fazie szybkiego wzrostu, jego kości szybko rosną, aby rozwijało się prawidłowo, bez ryzyka późniejszych problemów zdrowotnych należy zapewnić mu prawidłowe warunki do odrabiania lekcji. Pamiętając, że dzieci w coraz późniejszym wieku szkolnym spędzają nad zadaniami domowymi i książkami coraz więcej czasu, należy dobrać mu odpowiednie zestawy mebli biurowych wraz z krzesłem.

Pierwsze krzesło biurowe dla dziecka

biurko dziecka

Organizacja biurka od najmłodszych lat to dobry nawyk

Pierwsze krzesło biurowe powinno być również dla dziecka zachętą do siedzenia przy biurku i odrabiania zadań domowych. Dzięki temu wejdzie mu to w dobry nawyk, aby po szkole poświęcać czas przy biurku na powtarzanie materiału szkolnego. Krzesła oferowane dla dzieci zwykle umożliwiają dobór kolorów i wzorów związanych z bohaterami ich bajek. Dobrze jest umożliwić dziecku samodzielną decyzję o wyborze wzoru. Dla nas jest to mało istotny element, jednak pamiętajmy, że dziś mamy inne czasy niż gdy my byliśmy mali i nie mieliśmy takiego wyboru. Nie mieliśmy ani też nawet nie myśleliśmy o tym, że można obrazić się na krzesło, odmawiać siedzenia przy nim, gdyż jest ono nieodpowiednie. Cóż, jeżeli umożliwialiśmy naszym dzieciom podejmowanie takich decyzji już od najmłodszych lat, to nie ma się co dziwić, że będzie ono konsekwentne.

Ważne jest z punktu widzenia ortopedii, aby dziecko miało możliwość regulowania wysokości krzesła i podwyższenia go do takiego poziomu, który umożliwi proste siedzenie przy biurku. Niewskazane jest tutaj krzyżowanie nóg, czy spuszczanie łokci z biurka. Krzywa postawa jest tutaj szczególnie zabroniona. Pamiętajmy, że grozi to bolesnymi chorobami kręgosłupa, ze skoliozą i noszeniem gorsetu włącznie. Współcześnie dzieci coraz mniej się poruszają i spędzają czas na powietrzu, unikają sportu, który przestał być zabawą. Efektem jest coraz trudniejsze utrzymanie ich postawy w prawidłowej pozycji. Kręgosłup ma coraz trudniej rozwijać się, gdy o uwagę dziecka poza zdrową, ruchliwą zabawą w sport rywalizują gry komputerowe, kanały telewizyjne i wciągający internet w komputerze i telefonie.

Zobacz również: