Winda dla niepełnosprawnych na miarę potrzeb i możliwości

chair-89156_640

W ostatnich latach coraz większą uwagę przykłada się do tego, by wszędzie gdzie to możliwe, wprowadzać udogodnienia dla niepełnosprawnych, dzięki którym będzie im łatwiej poruszać się w przestrzeni publicznej, ale również na terytorium własnych domów. Kluczową przeszkodą zawsze są schody, a najlepszym sposobem na ich pokonanie – windy dla niepełnosprawnych. Warto wiedzieć, jakie rodzaje wind są dostępne na rynku oraz jakie dają możliwości.chair-89156_640

Rozwiązania dla niskich schodów

Niskie schody, które często prowadzą do wejścia do budynku, przeważnie mają wysokość do 1 metra. W zależności od konstrukcji budynku i samych schodów, można sięgnąć po jedną z kilku możliwości ich pokonania. Najrozsądniejszym rozwiązaniem w przypadku takich schodów będą różnego rodzaju platformy schodowe czy też podnośniki dla niepełnosprawnych. Wszystkie opierają się na tym samym mechanizmie, jednak nieco różnią się między sobą. Jeżeli pozwala na to konstrukcja schodów, wygodnym rozwiązaniem jest, gdy platforma jest zamontowana tuż obok nich i pionowo transportuje niepełnosprawnego na wózku. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Czasem konieczny jest transport na platformie wzdłuż schodów.

Wyższe schody

Przy transporcie na wysokość wyższą niż 1m, ale nieprzekraczającą 3m również dobrze sprawdzają się podnośniki i platformy. Przeważnie najlepszym rozwiązaniem są te, które zapewniają transport w pionie. Są one w pełni bezpieczne, dzięki odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji. Możliwość samodzielnego korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne jest również niebagatelną zaletą, o której warto wspomnieć.

Dla wysokości jeszcze większych, sięgających nawet 15m (to co najmniej kilka kondygnacji) najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem są oczywiście windy dla niepełnosprawnych. Na rynku są dostępne różne modele, oparte na różnych mechanizmach (m.in. napędy hydrauliczne, elektryczne, śrubowe). Wizualnie będą się między sobą różnić w zależności od tego, gdzie mają być zastosowane oraz jakie są możliwości konstrukcyjne budynku. Od tego również będzie zależeć ich wielkość – do niektórych wind możliwy będzie tylko wjazd przodem, wyjazd tyłem, zaś powierzchnia innych pozwoli na wykonanie wewnątrz nich obrotu wózkiem.