Jak wybrać drzwi do domu

drzwi-frontowe

Zakup drzwi zewnętrznych do domu potrafi wpędzić w dylematy. Głównie przez to, że istnieje kilka aspektów, które musimy wziąć pod uwagę decydując się na zakup. Wygląd drzwi, posiadane przez nie zabezpieczenia antywłamaniowe, oraz odporność na zmienne warunki atmosferyczne – na te aspekty zwróćmy szczególną uwagę.

Wymiary i wygląd

Drzwi zewnętrzne należy przede wszystkim dopasować do otworów w murze zaprojektowanych przez architekta i wykonanych przez murarzy. Jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy na ten temat, najlepiej przy wyborze drzwi zewnętrznych skorzystać z pomocy sprzedających oraz porady grup montażowych. Zlecić specjalistom pomiar oraz fachowy montaż w tym zakresie prac.

Oprócz wymiaru z pewnością zależy nam na tym by drzwi zewnętrze dobrze się prezentowały. Wybierając zwróćmy więc uwagę na barwę/ odcień by odpowiednio komponował się z elewacja całego budynku, kolorem okien czy dachu.

Uwaga: Przy wyborze kolorów pamiętajmy, że ciemne kolory są bardziej podatne na oddziaływanie promieni słonecznych – drzwi o takich kolorach nie nadają się do montażu po południowo-zachodniej stronie domu.

Bezpieczeństwo

Zanim wybierzemy drzwi zewnętrzne, sprawdźmy, jakie posiadają zabezpieczenia antywłamaniowe. Drzwi wejściowe muszą posiadać odpowiednio wytrzymałą konstrukcję i zabezpieczenia antywłamaniowe. Do tego typu zabezpieczeń należą  m.in. bolce antywyważeniowe lub wręg antywyważeniowy, niezawodnie zabezpieczający drzwi od strony zawiasowej.

Myśląc swoim bezpieczeństwie w domu oprócz drzwi zewnętrznych zdecydujmy się dodatkowo na zakup drzwi ogniowych. Montowane drzwi przeciwpożarowe ppoż w takich miejscach jak kotłownia, garaż czy piwnica będą najlepszym rozwiązaniem w sytuacji zagrożenia pożarem.

Dobra izolacja

Dobre dobrane drzwi zewnętrzne muszą zapewnić nie tylko bezpieczeństwo domowników ale ochronić wnętrza przed utratą ciepła i zapewnić izolację akustyczną od dźwięków dobiegających z zewnątrz. Wszystkie te elementy zależą od konstrukcji a drzwi zewnętrzne charakteryzują się różną izolacyjnością.