Zastosowanie gniazd elektrycznych

podwojne-gniazdo-elektryczne

 

Jednym z niezbędnych elementów każdej instalacji elektrycznej jest gniazdo wtyczkowe. Na rynku obecnych jest wiele różnych typów, które poza wyglądem różnią się kilkoma istotnymi szczegółami, takimi jak funkcje czy napięcie.

Najpopularniejsze typy

W polskich domach można spotkać głównie klasyczne gniazda pojedyncze bądź podwójne. Dziś muszą posiadać one zawsze styk ochronny w postaci specjalnego bolca. Gniazda pojedyncze montuje się wszędzie w takich miejscach, w których nie musi być podłączonych wiele urządzeń na raz. Jednak w kuchni czy domowym biurze warto zainstalować podwójne bądź potrójne gniazdo albo nawet zdecydować się na przedłużać, który znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie. W zależności od sposobu montażu wyróżnia się gniazda pod- lub natynkowe. Ponadto ze względu na kształt można wyróżnić typy A, B, C, E, F, G i K. W Polsce, Czechach, we Francji i na Słowacji zazwyczaj stosuje się typ E bądź C. Przykładowo w Niemczech i Holandii – typ F, a w USA i Japonii – typ A. Różne gniazda mogą mieć także różne poziomy napięcia, w domu wykorzystuje się te mające od około 100 do 240V, zaś w przypadku urządzeń i specjalnych maszyn stosuje się gniazda trójfazowe o znacznie większym napięciu np. 400V. Ponadto niektóre mają także różne zabezpieczenia, które należy stosować w celu ochrony przed dziećmi. Są też specjalne modele umożliwiające podłączenie kabla USB bądź przystosowane do konkretnych sprzętów.

Uziemienie

Gniazda elektryczne mogą posiadać uziemienie bądź nie. Te pierwsze zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa od klasycznych urządzeń. Zapewniają także ochronę przed porażeniem. Warto je stosować w miejscach, w których planuje się podłączyć sprzęt o większej mocy, czyli na przykład sprzęt AGD, RTV, elektronarzędzia czy komputer. Najczęściej stosowanymi gniazdami tego typu są modele z uziemieniem kołkowym, typu F, DATA i IP44.

Bryzgoszczelne

Klasyczne gniazda znakomicie nadają się do wszystkich pomieszczeń wewnątrz zwykłego domu. Jednak w pokojach i wnętrzach, w których panuje duża wilgotność albo istnieje realne zagrożenie zalania najlepiej postawić na coś, co zapewni większe bezpieczeństwo, czyli na gniazda bryzgoszczelne. Posiadają one specjalną zabezpieczającą klapę, która chroni przed zachlapaniem, dzięki czemu podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowników. Najlepiej montować je przy umywalkach, wannie czy zlewie i wszędzie tam, gdzie gromadzi się dużo pary wodnej.

W ofertach renomowanych producentów oraz w najlepszych sklepach elektrycznych można znaleźć gniazda wtyczkowe w wielu różnych wariantach i o wielu zastosowaniach i funkcjach, które zwiększają bezpieczeństwo.