Jaka kuchnia lepsza – jasna czy ciemna?

kuchnia czarno biała

Wystrój wnętrz to dziedzina, która stale się rozwija, ma dużo wspólnego ze sztuką i co roku przynosi nowe, świeże pomysły i sposoby na udekorowanie przestrzeni prywatnych w których żyjemy, czyli naszych domów. Jeśli mówimy o kuchniach to pojawia się często zadawane pytania, czy postawić na kuchnię jasną czy ciemną, białą czy czarną, a może mieszać kolory? Zarówno jedno, jak i drugie podejście ma swoich zwolenników i przeciwników. Wiele zależeć będzie od poczucie estetyki, warto się przyjrzeć wszelkim argumentom za i przeciw, aby dokonać odpowiedniego wyboru.

Na początku należałoby uczciwie odpowiedzieć na pytanie, że nie można kolorystyki kuchni odbierać w kategoriach lepsza i gorsza. Tak naprawdę nie o to tutaj chodzi, bowiem wszystko zleżeć będzie od jakości wykonania, projektu, nasłonecznienia, rodzaju pomieszczenia i wielu innych czynników. Jednak każda jasna kuchnia i każda ciemna kuchnia wiąże się z pewnymi cechami, które jak najbardziej możemy przybliżyć.

Wady i zalety kuchni w jasnych kolorach

Jasne kuchnie dla większości są przyjaźniejsze w odbiorze. Stąd bierze się ich dominująca przewaga w domach. Jasne meble w połączeniu z jasnym wykończeniem pomieszczenia – czyli podłogi, ściany, powoduje, że kuchnia nabiera większą przestrzeń, jest bardziej swobodna, mniej przytłaczająca, świeższa, można powiedzieć milsza, domowa. Takim sztandarowym przykładem stylu, który bazuje na jasnych i pastelowych barwach jest np. styl skandynawski, prowansalski, czy shabby chic. Jeżeli chodzi zaś o wady to można podać przykład bardziej widocznego kurzu, zabrudzeń na powierzchni blatów i innych elementów. Nie możemy też oczekiwać zapierającego dech w piersiach efektu designerskiego, który pojawia się w wielu nowoczesnych jak i stylizowanych kuchniach korzystających z wyraźnych, głębokich kolorów. Jasna kuchnia ma przede wszystkim zapewnić miły, ciepły i domowy klimat, a przy tym być estetyczna i funkcjonalna.

kuchnia w jasnych kolorach

Wady i zalety ciemniejszych kuchni

Ciemne kuchnie należą do rzadkości, co nie znaczy, że się po takie nie sięga. Ciemne kolory mogą wydać się przytłaczające, ale przy dobrym zaplanowaniu kuchni mogą zrobić naprawdę niezłe wrażenie. Plusem, kuchni czarnych i ciemnych jest z pewnością efekt ekskluzywności, przebojowość, większa wyrazistość. Kuchnie nie są tak wymagające jeśli chodzi o utrzymanie czystości, gdyż zabrudzenia czy kurz nie jest tak widoczny jak w przypadku jasnych. Ciemne kolory dominują w takich stylach jak gotyk, vintage czy nowoczesny. Niestety są i słabsze strony takich przestrzeni. Ciemne kolory zmniejszają optycznie przestrzeń, czynią klimat cięższym i bardziej przytłaczającym. Ciemne kuchnie mogą być męczące po dłuższym przebywaniu w nich.

kuchnia w ciemnych kolorach

Jak wybrać najlepszą kuchnię?

To zależy. Jeżeli zależeć będzie ci bardziej na osiągnięcie nietypowego wystroju, zrobieniu wrażeniu na gościach, to z pewnością można wybrać kuchnię w ciemniejszych lub żywszych pełnych kolorach. Przy dobrym zaprojektowaniu ma szansę naprawdę się podobać. Jeżeli jednak ważniejsze będzie dla ciebie ciepło domowe, milsze wnętrze, poczucie większej przestrzeni i swobody, lepiej będzie wybrać jasne kuchnie.

Artykuł powstał przy pomocy studia mebli kuchennych Vena.