Angielski ogród zimowy

Ogród zimowy

Ogrody zimowe i oranżerie dają możliwość przedłużenia lata i cieszenia się z kontaktu z naturą i wszelką roślinnością przez cały rok albo przez kilka dodatkowych tygodni, jeśli zdecydujemy się na ogród sezonowy. Znacznie lepiej jednak zdecydować się na ogród całoroczny i cieszyć się niezwykłym miejscem nawet wtedy, kiedy za oknem prószy śnieg i od dłuższego czasu na zewnątrz panuje ujemna temperatura.

Zastosowanie

Dzisiejsze ogrody zimowe mają stosunkowo lekką konstrukcję i są łatwe w budowie. A przy tym wyglądają elegancko i efektownie, czym dodają niezwykłego charakteru budynkowi mieszkalnemu. Taki ogród zimowy można wybudować na przedmieściach, na patio czy tarasie a także i na tarasie czy dachu przestronnego apartamentu w środku miasta. Ogrody zimowe pozwalają cieszyć się roślinnością przez cały rok. Ale takie dodatkowe pomieszczenie nie musi fundować sobie jedynie miłośnik kwiatów. Ogród zimowy może posłużyć także jako przedłużenie danego pokoju – salonu czy gabinetu do pracy, a również i być miejscem rodzinnych spotkań i przestrzenią do przyjęć, hobby czy po prostu przyjemnego odpoczynku.

Style ogrodu zimowego

Podobnie jak w przypadku zwykłego ogrodu, jaki można sprawić sobie obok domu czy na działce, także i ogród zimowy można zaprojektować w odpowiednim stylu. Mamy ku temu mnóstwo możliwości. Można, na przykład, zdecydować się na styl japoński, minimalizm skandynawski, ciekawy styl afrykański czy klasyczny angielski. I właśnie na tym ostatni warto się skupić.

Styl angielski

Klasyczny styl angielski to przede wszystkim swoboda i asymetria. Ogród angielski charakteryzuje się także elementami architektury, takimi jak wazony czy kolumny, które są stylizowane na antyczny styl. Taki styl trzeba jednak stosować z wielką uwagą, ponieważ bardzo łatwo przesadzić i osiągnąć efekt przeładowania czy kiczowatości. Inną bardzo charakterystyczną cechą takiego ogrodu jest bujna roślinność, którą należy się odpowiednio zajmować, dlatego lepiej zrezygnować z takiego stylu, jeśli nie przepadamy na kwiatami albo jeśli każda nasza roślina usycha na parapecie. Jest to styl raczej skierowany do osób, które mają w sobie zamiłowanie do ogrodnictwa. Jeśli zdecydujesz się n ataki ogród pamiętaj o:

  • nieregularnych drzewach i krzewach,
  • naturalnych formach roślin,
  • nadaniu ogrodu nieco tajemniczości i mroczności,
  • zdecyduj się na nieregularne kształty ścieżek,
  • rzeźbach w stylu antycznych, np. elementach architektury – altanach, fontannach itd.

Wszystko powinno wydawać się przypadkowe i swobodne