Drzwi wewnętrzne – rodzaje

drzwi na wymiar cena

Rodzaje drzwi, a sposób otwierania

  • Rozwierane – wyróżniamy jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Są to najbardziej popularne drzwi.
  • Przesuwane – są to skrzydła przesuwające się na szynie. Po otwarciu skrzydło nachodzi na ścianę albo chowa się w ukrytej w niej kasecie. Sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na drzwi tradycyjne.
  • Łamane/ harmonijkowe – tego rodzaju drzwi składają się z dwóch lub trzech pionowych elementów połączonych zawiasami. Natomiast harmonijkowe posiadają więcej składanych elementów. Drzwi po złożeniu zmniejszają szerokość otworu.
  • Wahadłowe – drzwi tego rodzaju można otwierać na obie strony ruchem wahadłowym.
    Rzadko stosowane w domach rodzinnych.

wpis powstał przy współpracy:

Formeb - drzwi na wymiar Kraków

Formeb – drzwi na wymiar Kraków

Materiały, z których mogą być wykonane drzwi na wymiar

  • Drewno – klejone lub lite warstwowo. Produkowane najczęściej z sosny, dębu, buku, mahoniu. Drzwi wykonane z drewna klejonego mają lepsze parametry techniczne oraz są tańsze.
  • Płyty drewnopochodne – wyróżniamy pilśniowe lub wiórowane, gładkie lub tłoczone. Do drzwi wykonanych z płyt drewnopochodnych wykorzystuje się twarde płyty, ponieważ mają większą gęstość. Oba rodzaje płyt są odporniejsze na pęknięcia.
  • Szkło – powinno być hartowane lub klejone. Dostępne są drzwi szklane, jako bezramowe lub szkło montowane w aluminiowych lub drewnianych ramach.

Jak widzimy wybór drzwi w dzisiejszych czasach może być kłopotliwy. Coraz więcej rodzajów drzwi oraz materiałów, z których się je wykonuje. Producenci prześcigają się coraz to nowszymi i bardziej ekologicznymi pomysłami. Mając własny pomysł oraz chcąc aby drzwi stały się idealnym dodatkiem domu, możemy zdecydować się na drzwi wewnętrzne na wymiar.