Pierwsze kroki przy decyzji o montażu klimatyzacji

klimatyzator ściana

Klimatyzacja w bloku mieszkalnym zaczyna cieszyć się coraz to większą popularnością. Być może przyczyniają się do tego ostatnie bardzo gorące lata z niesłychanie długimi seriami upałów. Podobnie jak w przypadku biura coraz częściej stosuje się te urządzenia do chłodzenia powietrza w pomieszczaniach mieszkalnych.

Klimatyzacja biurowa a klimatyzacja domowa

klimatyzacja moduły

Moduł klimatyzatora

Kiedy planujemy zamontowanie klimatyzacji w mieszkaniu usytuowanym w bloku, powinniśmy zacząć od starannego rozważenia realnych możliwości – technicznych oraz administracyjnych – montażu niezbędnego agregatu po zewnętrznej stornie mieszkania, a więc na ścianie bloku. Szczególnie ważne będzie uzyskanie pozwolenia na instalacje zewnętrznego urządzenia, bowiem sama wewnętrzna instalacja nie powinna interesować administracji bloku.

Jeśli posiadamy balkon, wówczas sprawa jest dość prosta, bowiem zarządcy budynku przeważnie nie mają zastrzeżeń wobec montażu takiego urządzenia jak agregat na balkonie. A przeprowadzenie samego montażu nie jest z kolei szalenie trudne i skomplikowane. Wykorzystanie balkonów do montażu klimatyzatorów będzie stosunkowo dobrym rozwiązaniem które będzie mieć pozytywny wpływ również na samą estetykę obiektu.

Natomiast, jeżeli nie posiadamy balkonu w naszym mieszkaniu, wówczas sytuacja wygląda trochę gorzej. Musimy wtenczas udać się do zarządcy budynku i wystąpić o zgodę na umieszczenie urządzenia na zewnętrznej ścianie budynku.

Później pozostaje nam już konsultacja z fachowcem (wpisujemy w google – przykładowo: Zakup klimatyzacji w Tychach; i tak znajdujemy fachowca) , wybór marki klimatyzatora.

Wybór odpowiedniego modelu

W zależności od układu pomieszczeń w mieszkaniu dobór odpowiedniego modelu klimatyzatora będzie determinować jego zakres działania oraz zasięg. Różne klimatyzatory, a konkretniej modele mają inną moc urządzenia która często wskazuje jasno na wydajność. W pomieszczeniach montowane są klimatyzatory typu split oraz sufitowe (kasetonowe klimatyzatory). Do montażu tego drugiego typu konieczne jest posiadanie sufitu podwieszonego z odpowiednim otworem kasetonowym który pomieści urządzenie. Producenci klimatyzatorów dbają, aby urządzenia miały standaryzowane wymiary i pasowały do typowego rozkładu wielkości standardowych kasetonów w suficie. Klimatyzator sufitowy ma 2 podstawowe zalety:

  • Nie wymaga kucia w ścianie i tworzenia korytka na rury instalacji prowadzącej płyn chłodzący
  • Umożliwia umieszczenie go w środkowej części pomieszczenia i tym samym obejmie on równomiernym zasięgiem większy obszar

Klimatyzatory typu Split – trudniejszy montaż, niższe ceny

domowy klimatyzator split

Klimatyzator w domu

Klimatyzatory typu split przeznaczone są do wszystkich pomieszczeń bez względu na rodzaj sufitu. To popularne urządzenia podsufitowe, których połączenia z zewnętrznym modułem klimatyzacji odbywa się przez kucie odpowiednich korytarzy na rury w ścianach. Wpływa to na konieczność przeprowadzenia drobnych prac remontowych po zainstalowaniu klimatyzacji. Konieczne będzie również odmalowanie po montażu całej ściany. Jest to co prawda bardziej lub mniej kłopotliwe w zależności od odległości modułu chłodniczego od ściany zewnętrznej przy której zatwierdzony jest moduł zewnętrzny (parownik). W przypadku kiedy parowniki klimatyzacji chcemy zamontować w konkretnym miejscu również prowadzenie do nich miedzianych rur łączących oba moduły systemu klimatyzacji będzie wymagać przeprowadzenia odpowiednich prac remontowych.

Zaletami klimatyzacji Split jest jej uniwersalność – montaż pomimo iż wymaga drobnych prac remontowych można przeprowadzić w pomieszczeniach nie posiadających sufitu podwieszanego. Split jest modele klimatyzatorów które najczęściej wykorzystuje się w domach prywatnych oraz mieszkaniach. Domowe klimatyzatory Split posiadają wiele innowacyjnych funkcji dodatkowych:

  • Funkcja ogrzewania powietrza
  • Funkcja nawilżania powietrza
  • Tryb ekonomiczny

Więcej informacji o dostępnych w śląskich miastach systemów klimatyzacji znajdziesz poniżej

Sprzedazmontaz.pl Montaż klimatyzacji Katowice