Żłobek przy zakładzie pracy – zalety

dziecko w żłobku

Większe firmy i korporacje bardzo często dbają o swoich pracowników i oferują im nowe rozwiązania, które ułatwiają im życie. Są to pewnego rodzaju udogodnienia, które powodują, że  pracodawca cieszy się lepszą opinią wśród pracowników, są oni bardziej lojalni wobec niego i chętniej pracują dla firmy. Jednym z ciekawszych pomysłów tego typu to zorganizowanie żłobka przy zakładzie pracy, dostępnego wyłącznie dla dzieci rodziców pracujących w firmie.

Podstawowe zalety przyzakładowego żłobka dla dzieci

Rodzice, którzy wiele godzin spędzają w pracy mogą mieć problem z dowiezieniem i odebraniem dziecka ze żłobka czy przedszkola. Problem ten potęguje się w sytuacji, kiedy rodzic samodzielnie wychowuje dziecko, co się zdarza. Przy braku pomocy ze strony rodziny czy dziadków z pomocą przychodzą przyzakładowe żłobki, które czynne są w godzinach pracy. W korporacjach żłobki takie często nie są dodatkowo płatne, w niektórych korzystanie z nich wiąże się z opłatą. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, z których rodzice chętnie korzystają.

mama i dziecko

Dziecko na miejscu

Niektóre dzieci mają większy problem z rozłąką z rodzicem i nie czują się dobrze w żłobku czy przedszkolu. Jeśli taki problem istnieje rodzic może w czasie pracy czy podczas swojej przerwy odwiedzić dziecko, pocieszyć je i chwile z nim pobyć. Ma to duże znaczenie dla samopoczucia dziecka i jego rozwoju. Częstszy kontakt z rodzicem to pierwsza, najważniejsza zaleta żłobków w pracy.

Oszczędność czasu

Kiedy rodzic zostawia dziecko w miejscu swojej pracy, nie musi dodatkowo kierować się do żłobka czy przedszkola zlokalizowanego po drugiej stronie miasta. Bardzo często żłobek nie leży w pobliżu miejsca zamieszkania, miejsca pracy czy gdzieś po drodze, ponieważ istnieje niedobór miejsca i tak naprawdę dziecko uczęszcza tam, gdzie po prostu udało się zapisać. Oszczędzony czas to kolejne bardzo ważna zaleta tego pomysłu.

Oszczędność pieniędzy i wygoda

Mniejsze koszty żłobka, mniejsze wydatki na paliwo wiążą się często ze znacznymi oszczędnościami. Ma to ogromna znaczenie w przypadku rodziców mniej zamożnych, dla których sam transport jak i opłaty za żłobek są dużym obciążeniem. Wygoda związana z korzystaniem z takiego żłobka to kolejny atut.

Zweryfikuj przyzakładowy żłobek

Pomimo wszelkich zalet warto zachować także zdrowy rozsądek. Jeśli postanowimy pozostawić dziecko w żłobku z zakładu pracy powinniśmy sprawdzi je pod każdym kątem, aby mieć pewność, że odpowiada potrzebom. Chodzi oczywiście o podejście i doświadczenie opiekunek, o wyposażenie sali zabaw dla dzieci, rodzaj dziecięcych mebelków w żłobku, rodzaj zajęć z dziećmi, ewentualne atrakcje. Oczywiście nie ma co przesadzać, ale zdrowy rozsądek jest wskazany, a w przypadku wątpliwości, dobrze będzie przemyśleć także inne rozwiązanie. Pamiętajmy, że w tym wszystkim bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.