Żłobek przy zakładzie pracy – zalety

dziecko w żłobku

Większe firmy i korporacje bardzo często dbają o swoich pracowników i oferują im nowe rozwiązania, które ułatwiają im życie. Są to pewnego rodzaju udogodnienia, które powodują, że  pracodawca cieszy się lepszą opinią wśród pracowników, są oni bardziej lojalni wobec niego i chętniej pracują dla firmy. Jednym z ciekawszych pomysłów tego typu to zorganizowanie żłobka przy zakładzie pracy, dostępnego wyłącznie dla dzieci rodziców pracujących w firmie.

Podstawowe zalety przyzakładowego żłobka dla dzieci

Rodzice, którzy wiele godzin spędzają w pracy mogą mieć problem z dowiezieniem i odebraniem dziecka ze żłobka czy przedszkola. Problem ten potęguje się w sytuacji, kiedy rodzic samodzielnie wychowuje dziecko, co się zdarza. Przy braku pomocy ze strony rodziny czy dziadków z pomocą przychodzą przyzakładowe żłobki, które czynne są w godzinach pracy. W korporacjach żłobki takie często nie są dodatkowo płatne, w niektórych korzystanie z nich wiąże się z opłatą. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, z których rodzice chętnie korzystają.

mama i dziecko

Dziecko na miejscu

Niektóre dzieci mają większy problem z rozłąką z rodzicem i nie czują się dobrze w żłobku czy przedszkolu. Jeśli taki problem istnieje rodzic może w czasie pracy czy podczas swojej przerwy odwiedzić dziecko, pocieszyć je i chwile z nim pobyć. Ma to duże znaczenie dla samopoczucia dziecka i jego rozwoju. Częstszy kontakt z rodzicem to pierwsza, najważniejsza zaleta żłobków w pracy.

Oszczędność czasu

Kiedy rodzic zostawia dziecko w miejscu swojej pracy, nie musi dodatkowo kierować się do żłobka czy przedszkola zlokalizowanego po drugiej stronie miasta. Bardzo często żłobek nie leży w pobliżu miejsca zamieszkania, miejsca pracy czy gdzieś po drodze, ponieważ istnieje niedobór miejsca i tak naprawdę dziecko uczęszcza tam, gdzie po prostu udało się zapisać. Oszczędzony czas to kolejne bardzo ważna zaleta tego pomysłu.

Oszczędność pieniędzy i wygoda

Mniejsze koszty żłobka, mniejsze wydatki na paliwo wiążą się często ze znacznymi oszczędnościami. Ma to ogromna znaczenie w przypadku rodziców mniej zamożnych, dla których sam transport jak i opłaty za żłobek są dużym obciążeniem. Wygoda związana z korzystaniem z takiego żłobka to kolejny atut.

Zweryfikuj przyzakładowy żłobek

Pomimo wszelkich zalet warto zachować także zdrowy rozsądek. Jeśli postanowimy pozostawić dziecko w żłobku z zakładu pracy powinniśmy sprawdzi je pod każdym kątem, aby mieć pewność, że odpowiada potrzebom. Chodzi oczywiście o podejście i doświadczenie opiekunek, o wyposażenie sali zabaw dla dzieci, rodzaj dziecięcych mebelków w żłobku, rodzaj zajęć z dziećmi, ewentualne atrakcje. Oczywiście nie ma co przesadzać, ale zdrowy rozsądek jest wskazany, a w przypadku wątpliwości, dobrze będzie przemyśleć także inne rozwiązanie. Pamiętajmy, że w tym wszystkim bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze.

Dla wszystkich młodych matek, które chciałyby wrócić do aktywności zawodowej żłobek, czy przedszkole jest świetnym rozwiązaniem. Placówki przedszkolne zapewniają nie tylko pomoc dydaktyczną, ciekawe zajęcia rozwojowe ale także opiekę na najwyższym poziomie. Otwarte Okno to jedno z tych przedszkoli które realizuje świetny program nauczania i posiada wyspecjalizowaną kadrę. Sprawdź – www.otwarteokno.edu.pl.